reklama

Máte ENDIEX, liek proti hnačke?

Názov článku je rovnaký ako otázka, ktorú počas posledných týždňov dostávam v lekárni veľmi často. ENDIEX patrí medzi lieky, ktoré sú základnou výbavou nejedného cestovateľa. Aktuálnym problémom je jeho nedostupnosť na trhu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Svetová zdravotnícka organizácia definuje hnačku ako vyprázdňovanie stolice neobvykle riedkej konzistencie viac ako trikrát za deň. Hnačka (latinsky diarrhoea) nie je samostatným ochorením, ale je iba príznakom choroby alebo poruchy zdravia.

Podľa pôvodu rozlišujeme hnačku neinfekčnú a infekčnú. Neinfekčná hnačka môže byť zapríčinená užívaním niektorých liekov, napr. antibiotík, alebo intoleranciou na niektoré zložky potravy, napr. histamínová a laktózová intolerancia. Jednou z hlavných príčin infekčnej hnačky je prítomnosť baktérií, vírusov a parazitov, ktoré sa do organizmu dostávajú kontaminovanou vodou a potravou alebo kontaktom s nakazenou osobou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi 3 alarmujúce fakty v súvislosti s hnačkou patria: 

  1. celosvetovo je hnačka hlavným dôvodom výskytu podvýživy u detí mladších ako 5 rokov,

  2. zároveň je hnačka druhou najčastejšou príčinou smrti u detí mladších ako 5 rokov,

  3. 785 miliónov obyvateľov nemá v blízkosti domova pitnú vodu.

Podľa dĺžky trvania definujeme hnačku akútnu (trvá niekoľko hodín, pár dní) a chronickú (pretrváva niekoľko týždňov). V tomto článku sa budem venovať manažmentu liečby akútnej hnačky. Na úvod je dobré stanoviť príčiny vyvolávajúce hnačku (napr. lieky, jedlo). Odporúčané je podávať primerané množstvo tekutín ako sladký čaj, minerálne vody alebo špeciálne rehydratačné roztoky dostupné v lekárni. Postupne môžeme pridať ryžový vývar, banány, zemiakovú kašu a po zlepšení stavu prejsť na bežnú stravu. Všeobecne platí, že ak hnačka pretrváva dlhšie ako 3 dni, je potrebné navštíviť lekára. V špecifických prípadoch ako sú deti, seniori, prítomnosť horúčky, dehydratácia a iné život ohrozujúce stavy, je nutné lekársku pomoc vyhľadať čo najskôr.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lieky proti hnačke (antidiaroiká) sa používajú za účelom znížiť nadmerný počet stolíc a zabrániť tak strate vody a minerálov. Vo farmakológii rozdeľujeme antidiaroiká podľa ich mechanizmu účinku do niekoľkých skupín. Medzi najstaršie z nich patria liečivá s vysokou schopnosťou naviazať toxíny patogénov a iné látky, ktoré sú následne z tela vylúčené. Patrí sem medicinálne uhlie (čierne uhlie, aktívne uhlie) a diosmektit. V lekárni sa s nimi stretávame pod obchodnými názvami CARBOSORB, CARBOCIT a Smecta. 

Aktívne uhlie
Aktívne uhlie (zdroj: Dominika Balogová)

Na liečbu infekčnej hnačky sa najčastejšie používa nifuroxazid, ktorý pôsobí bakteriostaticky a baktericídne na väčšinu patogénnych črevných mikroorganizmov – čo znamená, že zastavuje ich rast a spôsobuje smrť patogénov. V Slovenskej republike je známy ako voľno predajný liek ENDIEX, ktorý vyrába farmaceutická spoločnosť Zentiva a držiteľom registrácie je sanofi-aventis Slovakia s.r.o. Podľa informácií Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) je dodávanie lieku na Slovensko od 17. januára 2020 zrušené. Momentálne už nie je dostupný v distribučných spoločnostiach a v lekárňach prebieha dopredaj posledných zásob. Na stránke ŠÚKL je sekcia, kde si aj verejnosť môže pozrieť zoznam liekov s pozastaveným dodávaním alebo zrušenou registráciou. Zároveň by som rada zdôraznila, že ŠÚKL nemá oprávnenie uverejniť dôvody držiteľa na zrušenie dodávok liekov, teda ani farmaceut nemusí poznať presné príčiny nedostupnosti liekov. Zatiaľ na slovenskom trhu nie je dostupná žiadna náhrada s obsahom rovnakej účinnej látky. V Českej republike je liek s obsahom nifuroxazidu, Ercefuryl, viazaný na lekársky predpis. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
ENDIEX
ENDIEX (zdroj: Dominika Balogová)

Ďalším používaným antidiaroikom je loperamid, ktorý ovplyvňuje pohyby čreva a v lekárni je dostupný ako liek Imodium, ktorý je zaujímavý aj alternatívnou orodispergovateľnou liekovou formou (v ústach rozpustné tablety). Z klinického hľadiska majú dobrý antidiaroický efekt aj probiotiká rodu Lactobacillus sp., Bifidobacterium sp.Bacillus clausii, kvasinka Saccharomyces boulardii (Enterol, NEKADEX, Yomogi) alebo hotové metabolické produkty črevných baktérií (HYLAK FORTE). Uvedený Bacillus clausii sa používa najmä v prípade hnačky spôsobenej užívaním antibiotík alebo na jej prevenciu.

Okrem už spomenutého je vhodné aj podávanie rastlinných drog a čajovín so sťahujúcim a dezinfekčným účinkom. Najúčinnejšie sú liečivé rastliny s obsahom trieslovín – vňať repíka lekárskeho, plod ostružiny černicovej a malinovej, koreň nátržníka husieho a ich kombinácia s rastlinami s obsahom slizov, flavonoidov a silíc.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre zaujímavosť by som rada poukázala aj na výstupy o spotrebe liekov, ktoré vykonáva Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Podľa štatistických údajov NCZI z roku 2019 sa CARBOSORB umiestnil na 27. mieste spomedzi všetkých najčastejšie predávaných voľno predajných liekov. Zo skupiny antidiaroík sa vyššie nachádzali len probiotické kvapky HYLAK FORTE (13. miesto). Ako farmaceuta má táto informácia celkom prekvapila, nakoľko som predpokladala, že najpredávanejší je momentálne nedostupný ENDIEX. V minulom roku obsadil 75. priečku, čo taktiež naznačuje, že nie je taký nenahraditeľný ako sa zdá. Súčasťou sortimentu lekárne je stále dostatok účinných liekov na zastavenie a liečbu hnačky rôzneho pôvodu – potrebné sú však dostatočné informácie o zdravotnom stave pacienta, na základe čoho nasleduje správne poradenstvo zo strany lekárnika.

Zdroje:

  1. FOLTÁN, V. – FOLTÁNOVÁ, T. – JANKYOVÁ, S. Voľno predajné prípravky. 3. vyd. Edukafarm, 2012. 478 s. ISBN 978-80-970983-0-8.

  2. Innovation for patient care: Liečba hnačky. [online, cit. 2020-08-08]. Dostupné na internete: <http://www.ipsen.sk/informacie-pre-siroku-verejnost/hnacky/liecba-hnacky>.

  3. KOŠŤÁLOVÁ, D. – FIALOVÁ, S. – RAČKOVÁ, L. Fytoterapia v súčasnej medicíne. 1. vyd. Martin : Osveta, 2012. 379 s. ISBN 978-80-8063-384-4.

  4. Národné centrum zdravotníckych informácií [online, cit. 2020-08-08]. Dostupné na internete: <http://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/TOP-50-liekov/Spotreba_humannych_liekov_zdravotnickych_pomocok_dietetickych_potravin_SR/Pages/Rebricky-a-datasety-spotreby-humannych-liekov-v-Slovenskej-republike.aspx>.

  5. Štátny ústav pre kontrolu liečiv [online, cit. 2020-08-12]. Dostupné na internete: <https://www.sukl.sk/>.

  6. Státní ústav pro kontrolu léčiv [online, cit. 2020-08-08]. Dostupné na internete: <http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0214593>.

  7. WaterAid [online, cit. 2020-08-07]. Dostupné na internete: <https://www.wateraid.org/facts-and-statistics>.

  8. World Health Organization [online, cit. 2020-08-07]. Dostupné na internete: <https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diarrhoeal-disease>.

  9. World Health Organization [online, cit. 2020-08-07]. Dostupné na internete: <https://www.who.int/topics/diarrhoea/en/>.

Dominika Balogová

Dominika Balogová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ahoj! Volám sa Domi a každý deň sa snažím naučiť niečo nové. Verím, že každým mojím príspevkom sa dozvieš a naučíš voľačo aj ty. Zoznam autorových rubrík:  Zdravie a prevenciaFarmácia

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu